Jak wybrać właściwy łańcuch do swojej pilarki?

Jak wybrać właściwy łańcuch do swojej pilarki?

 

Zakup odpowiedniego łańcucha tnącego, pasującego do posiadanego modelu piły spalinowej wydaje się trudnym zadaniem ze względu na mnogość nazw, symboli i parametrów. Wystarczy jednak lepiej poznać znaczenie kilku z nich, aby zostać ekspertem od doboru łańcuchów tnących.

Łańcuchy marki Oregon można stosować w pilarkach wszystkich producentów, zarówno w popularnych maszynach takich jak Stihl, Husqvarna i Makita, jak również w rzadziej użytkowanych pilarkach McCulloch, Ryobi czy Partner. Konieczne jest tylko dopasowanie łańcucha o właściwej podziałce, grubości i długości mierzonej ilością ogniw prowadzących.

 

Parametry techniczne łańcucha tnącego

  Podziałka łańcucha tnącego – czyli odległość pomiędzy osiami pierwszego i trzeciego nita (w dowolnym miejscu piły łańcuchowej) dzielona przez dwa i wyrażona w calach. OREGON produkuje łańcuchy tnące o podziałce: 1/4", .325" 3/8", .404", 3/4" (wymiary w calach). Podziałka dla wszystkich elementów układu tnącego (łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła) musi być taka sama.
  Grubość ogniw prowadzących – mierzona w części ogniwa wchodzącego do rowka prowadnicy. Standardowa grubość ogniwa dla pilarek łańcuchowych wynosi: 1.3mm (0.50''), 1.5mm (0.58''), 1,.6mm (0,63'').
  Ilość ogniw prowadzących – można łatwo ustalić, licząc ogniwa łańcucha poruszające się w rowku prowadnicy. Ich ilość zależy od długości używanej prowadnicy i za wyjątkiem łańcuchów o nieparzystej liczbie ogniw prowadzących jest ich dwa razy więcej niż zębów tnących łańcucha. Parametr ten oznacza się często za pomocą symbolu DL (z ang Drive Links).

 

Informacje o parametrach technicznych zalecanego łańcucha tnącego najczęściej można znaleźć na opakowaniu lub w instrukcji obsługi pilarki, na prowadnicy pilarki w postaci wybitych symboli lub w internecie na stronie producenta urządzenia. 

Jeżeli używasz łańcuchów tnących marki OREGON, wystarczy odczytać dwucyfrowy symbol wybity na każdym ogniwie prowadzącym łańcucha i na tej podstawie znaleźć jego odpowiednik, posługując się danymi zawartymi w tej tabeli. Inni producenci łańcuchów także oznaczają je w podobny sposób, na podstawie takiej informacji możesz dobrać odpowiedni łańcuch.

 

Policz ogniwa prowadzące.
Ostatnie cyfry w symbolu łańcuchów tnących Oregon dostępnych w ofercie sklepu oznaczają jego długość.
Na przykład: 056E wskazuje łańcuch o długości 56 ogniw prowadzących.

Ogniwa prowadzące to ząbki łańcucha poruszające się w rowku prowadnicy podczas pracy pilarki. Można dobrać łańcuch, kierując się długością i podziałką prowadnicy, ale najbezpieczniejszym sposobem zakupu właściwego łańcucha jest dokładne policzenie jego ząbków prowadzących.

 

Rodzaje łańcuchów tnących ze względu na podziałkę łańcucha

Łańcuch LowPro o podziałce 3/8" – popularny lekki łańcuch tnący stosowany w małych pilarkach spalinowych. Nazywany potocznie Hobby lub Picco. Produkowany w wersjach o grubości ogniw prowadzących:
- Standard 1,3 mm 
- Microlite (wąski rzaz) 1,1 mm 

Łańcuch o podziałce .325" – łańcuch najczęściej stosowany w profesjonalnych pilarkach łańcuchowych. Odległość między kolejnymi ogniwami prowadzącymi jest mniejsza niż przy podziałce Picco 3/8"(.375"), co pozwala na wydajniejsze i szybsze cięcie. Dostępny jest w następujących opcjach grubości ogniw prowadzących:
- Standard 1,5 mm
- Microlite 1,3 mm
- Do pilarek Stihl 1,6 mm

Łańcuch standard o podziałce 3/8" – wykorzystywany przez profesjonalnych użytkowników w pilarkach o dużej mocy (powyżej 3,5 KM). Może posiadać następujące grubości ogniw prowadzących:
- Standard 1,5 mm 
- Do pilarek Stihl 1,6 mm 

Łańcuch o podziałce .404" – rzadko stosowany przez pilarzy, wyłącznie w pilarkach o bardzo dużej mocy. Przede wszystkim wykorzystywany jest jako standard w kombajnach leśnych (harvesterach). Występuje w dwóch wersjach grubości ogniw prowadzących:
- Standard 1,6 mm (zastępowany układami o grubości 2,0 mm)
- Standard 2,0 mm 

Łańcuch o podziałce 3/4" – profesjonalny, największy z dostępnych łańcuch tnący mający zastosowanie wyłącznie w harvesterach i stacjonarnych urządzeniach tnących, takich jak traki. Dostępny jest tylko jeden typ tego łańcucha o grubości:
- Standard 3,0 mm

 

Rodzaje łańcuchów tnących ze względu na rodzaj zębów tnących

 

  Łańcuchy z zębami tnącymi o ostrym profilu (tzw. „pełne dłuto" lub „kanciak") oraz z ogniwami redukującymi odbicie zapewniają wysokowydajne cięcie i są standardem wśród profesjonalnych operatorów pilarek pracujących przy pozyskaniu drewna. Ze względu na profil ogniw tnących zaleca się je wyłącznie do cięcia czystego drewna, niezabrudzonego ziemią lub piaskiem.
     
  Łańcuchy z zaokrąglonymi zębami tnącymi (tzw. „półdłuto) są idealne zarówno dla profesjonalistów jak i prywatnych użytkowników pilarek. Charakteryzują się dużą szybkością cięcia drewna, ułatwionym ostrzeniem oraz konserwacją. Wykorzystywany jest najczęściej do przerzynki czystego lub średnio zabrudzonego drewna.
     
 

Łańcuchy z zębami tnącymi w kształcie ściętego dłuta o ostrym profilu z dwoma narożami tnącymi zapewniają znakomitą wydajność i trwałość, a także charakteryzują się niską wibracją i zmniejszonym odbiciem. Wymagają mniej konserwacji niż łańcuchy z ogniwami tnącymi o profilu zaokrąglonym. Polecane są dla okazjonalnych użytkowników pilarek, do cięć pielęgnacyjnych oraz okrzesywania drzew.

 

Źródło: www.oregon.pl